Plevel v trvalkách? jak s ním bojuju já

Plevel je asi nejčastější „nezvaný host“ v každé zahradě. Ať se snažíme sebevíc, stejně se čas od času objeví – mezi trvalkami, pod trávami, nebo i v čerstvě založeném záhonu. 

Dřív mě to hodně rozčilovalo, ale postupně jsem si našla způsoby, jak si udržet záhony čisté a krásné, aniž bych nad tím strávila celé víkendy.

Prevence je základ

Nejvíc se mi osvědčilo, když jsem nově vysazený záhon rovnou mulčovala – kamenivem, štěrkem nebo kůrou podle typu výsadby.

V záhonech s okrasnými travami a suchomilnými trvalkami (jako je šanta, šalvěj, levandule) používám okrasné kaminky, které záhon prosvětlí a zároveň brání prorůstání plevele.
V polostínu, kde je vlhčeji, sáhnu spíš po jemnější mulčovací kůře.

Když už se plevel objeví

Nejlepší je nenechat ho rozrůst – mladý plevel se dá snadno vytáhnout i rukou, zatímco ten zakořeněný dá mnohem víc práce.

V sezóně proto záhony obcházím zhruba jednou za 10 dní – když prší, tak i častěji, protože právě po dešti všechno (včetně plevele) roste mnohem rychleji.

Na větší plochy nebo mezi rostlinami používám malý plecí háček – rychle a šetrně s ním naruším povrch půdy, aniž bych poškodila kořeny trvalek.

Hustší výsadba = méně práce

Co mi opravdu pomohlo, je sázet trvalky a trávy trochu blíž k sobě. Jakmile se rozrostou a pokryjí půdu, plevel mezi nimi nemá tolik šancí. 

Naši nabídku trvalek najdete ZDE